Kunstnere


GALLERIV58 repræsenterer en række professionelle danske og internationale kunstnere. Disse bidrager til flere relevante udstillinger i galleriet årligt, både som soloudstillere og i gruppeudstillinger.

Vores målsætning er en kontinuerlig præsentation af veletablerede kunstnere, men også at finde nye kunstnere med talent inden for deres eget udtryk.

 

Artists

GALLERIV58 represents a number of professional Danish and international artists. These contribute to several exhibitions annually, both solo and group exhibitions.

Our goal is to continuously present well-established artists, but also to discover new artists with talent within their own artistic field.

 

The gallery also presents:

 

Adel Dauood (SY) www.artsy.net/artwork/adel-dauood

www.hinterland.ag/galerie/vergangene-ausstellungen/adel-daouud

Behnaz (IR) www.behnaz.carbonmade.com

Christophe BLANC (FR) www.christophe-blanc.odexpo.com

Edvardas Racevicius (LT) www.holz-bildhauer.de

Franck Benoualid (FR)  www.franckbenoualid.com

Helle Vinter (DK) www.bkf.dk/helle-vinter

Henrik Martensen (DK) www.henrikmartensen.dk

Hussein Tai (IQ) www.husseintai.com

Jan Klein (DK) www.kleinkunst.dk

Jens Ingvard Hansen (DK) www.ingvard.dk

Jesper Liengaard (DK) www.jesperliengaard.dk

Ole Fick (DK) www.olefick.dk

Peder Stougaard (DK) www.peder-stougaard.dk

Piotr Kachny (PO)  www.piotrkachny.cba.pl

Tim Jones www.timjones.dk